Książki filozoficzne dla młodziezy – świetny pomysł na prezenty na Boże Narodzenie

Wstęp

Zastanawiasz się, jakie prezenty na boże narodzenie – specjalnie dla Ciebie wybrać w tym roku? Chcesz zafundować jakiejś młodej osobie coś związanego z filozofią? Doskonałym pomysłem będą następujące pozycje:

– „Świat Zofii” – Jostein Gaarder

– „Bajki filozoficzne. Jak żyć razem?” – Michel Piquemal

Obie te książki uczą myślenia i obcowania z filozofią. Czynią to w sposób arcyciekawy i kreatywny – bez nudy i banału.

„Świat Zofii”

Książka Gaardera to wspaniała podróż przez historię filozofii. Czternastoletnia Zofia Amundsen zaczyna otrzymywać listy od tajemniczego jegomościa. Listy te dotyczą różnych filozofów. Razem z Zofią poznajemy nauki Demokryta, Sokratesa, Kartezjusza, Spinozy, Kanta, Hegla, Darwina i wielu innych  najwybitniejszych przedstawicieli zachodniej myśli. Książka, przez to, że jest fabularyzowana, trzyma w napięciu. Czyta się ją jak bardzo ciekawą powieść – mimo, że w dużej mierze jest ona książką filozoficzną, traktuje ona w końcu o konkretnych filozofach czy epokach.

Gaarder stworzył książkę kultową, która porwała młodzież na całym świecie – pozwól porwać się też Twojemu dziecku! To świetna pozycja na prezent dla młodej, pragnącej się rozwijać osoby.

„Bajki filozoficzne. Jak żyć razem?”

Seria bajek Piquemala to wspaniała okazja do tego, by w prosty i przyjazny sposób zapoznać się z filozofią. „Bajki filozoficzne. Jak żyć razem” to nieduży zbiór, zawierający m.in. takie bajki jak „Rybak i przedsiębiorca”, „Trzy prawdy kanarka”, „Wiązka patyków i stary człowiek” czy „Parabola o poparzonych żabach”. Wszystkie te krótkie bajki zawierają jakiś morał. Ich przesłanie wytłumaczone jest każdorazowo w krótkim komentarzu pod bajką. „Bajki filozoficzne” zmuszają do samodzielnego myślenia i do rozbudowanych refleksji na tematy bardzo podstawowe. To doskonała szkoła myślenia dla dzieci i młodzieży.

Podsumowanie

Warto zaznajamiać dzieci i młodzież z filozofią. To nauczy ich sztuki myślenia i sprawi, że lepiej będą radzić sobie w szkole. Filozofia to bez wątpienia fascynująca dyscyplina. Sztuką jest jednak, by przekazać ją dzieciom w sposób ciekawy i przystępny. Zarówno Gaarderowi, jak i Piquemalowi udało się to znakomicie.